METODA NDT-BOBATH
NDT-Bobath to metoda usprawniania ruchowego, która ma pomóc we wszechstronnym rozwoju, tak, by pacjent osiągnął jak największą niezależność. Koncepcja Bobath może być stosowana u niemowląt, dzieci, a także u dorosłych. Terapia NDT-Bobath wpływa na napięcie mięśniowe, hamuje patologiczne odruchy, a wyzwala te, jak najbardziej zbliżone do prawidłowych. Istotne są nie tylko ćwiczenia w gabinecie fizjoterapeuty, ale także praca pacjenta w domu. Stworzona została przez Karela i Bertę Bobath – od ich nazwiska wywodzi się nazwa metody, stosowana jest na całym świecie.
Wskazaniami do rehabilitacji metodą Bobath są również następujące zaburzenia: opóźniony rozwój motoryczny niemowląt i dzieci, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, uszkodzenia układu nerwowego.
W rehabilitacji metodą NDT-Bobath podkreśla się duże znaczenie plastyczności mózgu, nieprawidłowego przetwarzania sensorycznego, możliwości oceny rezultatów, indywidualnego planowania działań usprawniających oraz możliwości partycypacji opiekunów pacjentów. Taka metoda rehabilitacji neurologicznej jak NDT-Bobath pozwala w sposób aktywny redukować problemy osób z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Jako główny cel metody Bobath podkreśla się poprawę funkcji z możliwie maksymalnym czynnym udziałem pacjenta i jednocześnie pozbawionym kompensacji.
Rehabilitacja Bobath pozwala na diagnostykę oraz prowadzenie terapii u noworodków, niemowląt, dzieci i osób starszych w przypadku:
- Asymetrii,
- Problemów z dystrybucją napięcia (obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe),
- Zaburzeń rozwoju psycho–ruchowego
- Uszkodzeń splotów nerwowych,
- Chorób nerwowo–mięśniowych typu SMA,
- Przepuklina oponowo–rdzeniowa,
- Wad rozwojowych,
- zaburzeń koordynacji,
- Zaburzeń karmienia,
- Mózgowego porażenia dziecięcego (hemiplegia, diplegia, tetraplegia),
- Nauki pozycjonowania pacjentów w celu przeciwdziałania zmianom wtórnym,
- Odzyskiwania sprawności po udarach.